Our Champions

blue

With over 60 years of being active in lawn bowls we have a long and proud history. Many of our members have competed at both State, Federal, and International level. We have very active Men’s and Ladies bowls competitions and actively compete in a number of pennants.

We welcome new bowling members and actively encourage and promote the sport across all ages and levels.

Our facilities are second to none with all-weather greens and our vast under cover green.It is not necessary to be a competitive bowler to enjoy our facilities. We cater for friends and family with our barefoot bowls, and business can take advantage of team building and fun events for staff with our corporate bowls events.

Our long history of achievements and member successes can be viewed on out Honour Board page here.

 Achievements 2015/2016

Zone 1 2 Pairs – Winners
Tim Holmes, Beau Prideaux

Zone 12 Triples – Winners
A Mitchell, M Waterhouse, R Pearse

Zone 12 Singles – Winner
R Pearse

Zone 12 Over 60 Singles – Winner
Col Strudwick

Ladies Premier Cup – Cabramatta Runner Up

Junior Commonwealth Games
E Ryan – Winner Mixed Pairs & Silver in Girls Singles

State Singles – Winner
R Pearse

State Triples – Winner
A Mitchell, M Waterhouse, R Pearse

State Mixed Pairs – Runner Up
C Turley, R Pearse (s)

Ladies State Triples – Runner Up
E Ryan, C Turley, K Murphy (s)

Hong Kong Invitation
Corey Wedlock and Nathan Pedersen – Winners
Karen Murphy – Silver

Asia Pacific Championships – Australian Representatives
K Murphy – Gold Singles and Pairs
R Pearse – Silver Fours and Bronze Pairs

Merdeka International – Winner
C Anderson (Norfolk Island)

NSW vs Victoria Jan 2016
K Murphy, K Moran, E Ryan, R Pearse

Zone Fours 2016 – Runner Up
B Morthorpe (s), M Waterhouse, D Farrell, G Corey

Ladies District Pairs 2016 – NSW Representatives
K Murphy (s), K Moran

NSW v QLD Feb 2016 – NSW Representatives
K Murphy, K Moran, E Ryan, R Pearse

NSW v WA – NSW Representatives
K Murphy, K Moran, E Ryan, R Pearse

Australian Sides
K Murphy, K Moran, E Ryan, R Pearse

East Cessnock 5 a side
Winners of Best Performed Club

Australian Indoor Qualifying
K Murphy, K Moran, E Ryan

Ladies District Fours – Winners
K Murphy (s), C Turley, K Moran, E RyanMens Senior Interzone – Winners G Jamieson, A

Men’s Senior Interzone – Winners
G Jamieson, A Peisley, C Strudwick, J Cearnes, R Brassey, G Corey, A McLachlan

6 Nations and Trans Tasman – Australian Representatives
R Pearse, K Murphy

Pennant Grade 1 Zone Winners
D Farrell, M Lewis, N Pedersen, R Pearse, M Waterhouse, R Dickson, B Morthorpe, R Brassey, B Prideaux, J Andersen, I Schuback, C Wedlock

Grade 1 Ladies Region Winners
L Mitchell, C Anderson, C Turley, J Keegan, E Ryan, S Farrell, K Moran, K Murphy

Grade 3 Ladies Region Winners
J Watkins, J Watkins, C Page, S Strudwick, B Mathers, K Davies, K Farrell, J Mileto

Grade 4 Ladies Region Winners
N Richards, S Lawrence, T Williams, N Saunders, V Hannan, N Drew, L Collins, K Chatillon

Australian Open 2016
Men’s Pairs Winner – N Pedersen
Men’s Fours Winner – N Pedersen
Ladies Pairs Runner Up – E Ryan

Club Champions for 2016

Ladies Singles
Winner: K Moran
Runner Up: E Ryan

Ladies Pairs
Winners: L Mitchell, S Farrell (s)
Runner Up: E Ryan, C Turley (s)

Men’s Fours
Winners: D Novak, J Theo, M Lewis, C Strudwick (s)
Runner Up: A Lawrence, D Farrell, J Andersen, B Prideaux (s)

Men’s Triples
Winners: S Rehu, M Dickson, R Pearse (s)
Runner Up: C Strudwick, A Mitchell, R Dickson (s)

Minor Pairs
Winners: R Lacey, D Burgess (s)
Runner Up: J Mackie, A Davidson (s)

Major Pairs
Winners: C Wedlock, R Pearse(s)
Runner Up: G Jamieson, A Peisley (s)

Minor Singles
Winner: D Burgess
Runner Up: M Vassallo

Major Singles
Winner: R Pearse
Runner Up: C Wedlock

Mixed Pairs 2015
Winners: B Mathers, C Wedlock (s)
Runner Up: L Mitchell, A Mitchell (s)

Mixed Fours 2015
Winners: L Mitchell, W Hoskins, C Rush, I Schuback
Runner Up: C Soliz, J Mileto, M Lewis, C Wedlock

Cabra BowlsChampions